Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vidieť tancovať Ninu Polákovú je sviatok

jún 18, 2022 - 09:58
Nina Poláková si podmanila divákov na celom svete hlavnými postavami v najznámejších celovečerných baletných dielach a ako bývalá sólistka Viedenského štátneho baletu a umelecká riaditeľka Slovenského národného divadla ukazuje, že balet nie je len o krehkosti, ale aj o vôli a sile.
Foto: 
Ivana Orešková

Mala sedem rokov, keď ju rodičia v rodnej Trnave prihlásili do súkromného baletného štúdia. Čoskoro v nej však vybadali talent, ohybnosť, zmysel pre rytmus a už ako desaťročná zvládla prijímačky na Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave a ponuku tancovať v Balete Slovenského národného divadla ako sólistka dostala ešte pred ukončením štúdia.  Na doskách SND stvárnila hlavné roly v baletoch Giselle, Labutie jazero, Bajadéra, Spartakus a Korzár. 

Ďakujem ľuďom, ktorí ma ovplyvnili

Keď sa opýtam na moment, ktorý ju ako malú priviedol k baletu, odpovie, že na konkrétny moment si nepamätá, ale pamätá si na ľudí, ktorí ju formovali a ovplyvnili jej smerovanie. „Boli to najmä pedagógovia a baletní majstri, ktorí ma viedli a podporovali. Zlomových momentov v mojej kariére bolo hneď niekoľko: prvým bol spomínaný angažmán do Baletu SND, kam som priamo zo školy nastupovala na pozíciu sólistky, neskôr kariérny rast vo Viedenskom štátnom balete a v neposlednom rade dôvera, ktorú do mňa vložil súčasný generálny riaditeľ SND Matej Drlička, keď ma oslovil s ponukou viesť baletný súbor našej prvej scény,“ hovorí Nina Poláková, ktorá vďaka svojej práci spoznala množstvo skvelých talentovaných ľudí, videla kus sveta. „Balet je umenie, ktorému rozumie celý svet. Dotkne sa vás bez rozdielu na vek, pohlavie, národnosť. Je umeleckým prostriedkom, ktorý sprostredkúva krásu, nabáda zamýšľať sa, šľachtí ľudskosť, môže byť emocionálnym pohladením.“  

Medzinárodné renomé

Nina Poláková má stále otvorené dvere do sveta. Od roku 2005 pôsobila vo Viedenskom štátnom balete, kde zastávala pozíciu prvej sólistky pod vedením svetoznámeho Manuela Legrisa a tancovala hlavné úlohy v klasických i moderných dielach svetových choreografov ako Rudolf Nurejev, Vladimir Malakhov, Jiří Kylián, Boris Eifmann, Manuel Legris, John Cranko, William Forsythe, David Dawson, Edward Clug, Liam Scarlett a mnohí iní.  „Áno, verím, že moje skúsenosti získané v zahraničí využijem na rozvoj baletu na divadelnej scéne, kde som svoju kariéru začínala. Koronakríza  zasiahla celý umelecký svet a ten baletný skutočne tvrdo. Profesionálny život tanečníka je mimoriadne krátky. Odstavenie od práce na dlhé mesiace, od každodenného tréningu, môže mať pre profesionálneho interpreta fatálne následky. Balet je ako vrcholový šport, fyzicky je mimoriadne náročný, ale patrí to k tomu...“ 

Rodinná opora

Nina, ktorá pravidelne účinkovala aj na slávnostnom otvorení Viedenského operného bálu a v televíznych prenosoch Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov, si na slávu nepotrpí. Najradšej sa cíti doma v Trnave. „S mojou rodinou a blízkymi mám veľmi silný vzťah. Sú mi oporou a vždy ma podporovali v pracovnom aj v osobnom živote. Vzácny voľný čas trávim najradšej  s mojím priateľom, len tak doma alebo potulkami v prírode,“ vraví primabalerína, ktorú na Slovensku môžete stretnúť v lese, na chodbách SND alebo, ak si doprajete sviatok, tak vo Viedenskom štátnom balete. Vidieť Ninu tancovať je naozaj sviatok. 

SR TV 03 UMENIE A KULTÚRA 45s

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:

- - Inzercia - -