Dnes je nedeľa, 03.júl 2022, meniny má: Miloslav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prečo si ľudia myslia, že piatok 13. prináša nešťastie?

máj 16, 2022 - 08:30
Ak ste čo i len trochu poverčiví, vitajte v klube! Tento článok je venovaný práve vám. 12 komnát je v pohode, ale tá 13. je zakázaná. Iracionálny strach z čísla 13 nás sprevádza už niekoľko generácií. Ide iba o náhodu alebo sa za tým skrývajú historické fakty?
Foto: 
shutterstock

Definitívnu odpoveď nepoznáme, ale poznáme s týmto dátumom súvislosti z histórie, ktoré nám možno trochu ozrejmia situáciu, a prinajhoršom prinesú malú lekciu z dejepisu. 

Keď si odmyslíme, že v piatok 13. septembra 1996 zomrel obľúbený známy raper 2Pac, povery s týmto dátumom siahajú až k Adamovi a Eve. Gregoriánsky kalendár ako ho poznáme dnes, za čias Adama a Evy ešte neexistoval, napriek tomu niektorí teológovia tvrdia, že práve v piatok 13. zviedla Eva Adama na prvý hriech. Ďalšie biblické tragédie ako potopa a Noemova archa, Ábel zabitý Kainom a Veľký piatok, deň ukrižovania Krista, sa taktiež mali stať tento osudný deň. 

Piatok bol s veľkou pravdepodobnosťou pomenovaný po Freyi alebo Freyji – nórskej bohyni manželstva, lásky a sexu. Cirkev však pohanskú  Freyu nemala až tak v láske, preto ju nazývala čarodejnicou a piatky považovala za nesväté. Číslo 13 sa k nešťastnému piatku pridalo potom, čo sa Freyin klan skladal z 13 čarodejníc a v piatky sa schádzali a rozprávali s diablom. 

No kresťania majú ešte o niečo lepší prehľad o tomto magickom dátume. Na poslednú večeru pred Veľkým piatkom a Kristovým ukrižovaním prišiel Judáš ako posledný 13. človek, ktorý zároveň Ježiša zradil. Kresťanstvo a severské mytológie  však nie sú jediné, čo majú k tejto povere čo povedať. Aztécka ríša nečakane a náhle padla v piatok 13. 1521. V piatok 13. 1307 taktiež nariadil kráľ Filip zabiť francúzskych  templárskych rytierov. 

Ak sa zaujímate o numerológiu, číslo 12 symbolizuje božskú úplnosť a poriadok, zatiaľ čo 13 katastrofy a chaos. Táto povera je o niečo silnejšia, ako sa nám môže javiť, a mnoho veľkých leteckých či korporačných spoločností presvedčila, aby vynechali toto číslo z čísel na výťahu či sedadiel v lietadlách. Taktiež sa verí, že ak sa vaše meno a priezvisko skladá z 13 písmen, ste odsúdení na hrozný život, pričom ako príklad sa uvádza Charles Manson. A na záver je tu Fidel Castro, ktorý sa narodil v piatok 13. 

Tak čo, myslíte si, že táto povera predstavuje ozajstné zlo? Alebo je to len zhoda okolností? 

- - Inzercia - -