Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Káva a tehotenstvo

apríl 22, 2022 - 10:00
Ak plánujete založenie rodiny, alebo už prírastok čakáte, možno si rovnako, ako mnohí iní nastávajúci rodičia kladiete otázku, ako je to s pitím kávy počas tehotenstva.
Foto: 
shutterstock

Motivácia

My, ľudia kávou poháňaní a inšpirovaní vieme, že káva je proste láska. V momente, keď v tele rastie nový život však môže dočasne nastať obdobie, keď ju nemožno vidieť a už vôbec nie cítiť. To sa však stáva len určitému percentu žien, zatiaľ čo iné naďalej potrebujú svoju dávku na prežitie monotónnych dní. Môže sa jednoducho stať, že sa neviete vzdať zážitku z kávy a štart dňa si bez nej skrátka neviete predstaviť. Dobrou správou je, že, ak sa postupuje s mierou, všetko je v najlepšom poriadku.

coffee_39.jpg

Káva a tehotenstvo
Foto: 
Ramon Leško

Štúdie

V minulosti sa z preventívnych dôvodom tehotným ženám neodporúčalo piť kávu vôbec. Po viacerých štúdiách sa však dospelo k záverom, že v primeranom množstve šálka kávy v tehotenstve, ak na ňu pri nevoľnostiach ostáva priestor, nie je na škodu. Najmä pre ženy trpiace nízkym krvným tlakom. Je ťažké presne vedieť, koľko kofeínu je v šálke kávy. Celková suma môže závisieť od vecí, ako je značka kávy a veľkosť šálky. Štúdie ukazujú, že príjem viac ako 150 – 200 miligramov (asi 1 – 2 šálky kávy) kofeínu denne počas tehotenstva nemusí byť zdravý. Vysoké množstvá kofeínu počas tehotenstva sú spojené s problémami s rastom a vývojom dieťaťa. Samozrejme, v prípade akýchkoľvek pochybností je nutné túto otázku konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.

Iný kraj, iný mrav

Je zaujímavé, že postoje k pitiu kávy počas gravidity sa môžu líšiť aj vzhľadom na zemepisnú šírku. Kým v USA lekári zvyknú odporúčať bezkofeínovú kávu, v Dánsku vám s ľahkosťou odobria aj päť šálok kávy denne. Na Slovensku vás zas môže lekár bez mihnutia oka po nameraní nízkeho tlaku nasmerovať po vyšetrení práve na kávu. To ale hovoríme o osobných skúsenostiach, ktoré sa samozrejme môžu líšiť od ambulancie k ambulancii.

Kvalita, kvalita, kvalita

Dostávame sa tam, kde to považujeme za priam nevyhnutné. Rovnako, ako treba v tehotenstve dbať na kvalitnú stravu, keď si už dožičíte, prosím, zamerajte sa len na skutočne kvalitnú kávu. Ak ste ich pili denne viac, pamätajte na to, že počet šálok pravdepodobne obmedzíte, tak si tú jednu až dve doprajte tak, ako sa patrí- nech to, čo pijete je káva stvorená pre vaše chute, nabitá dobrom a najvyššou kvalitou.

Ak sa chcete poradiť o tom, aká silná je vaša káva, zbehnite do lokálnej pražiarne Kávoholik  po kvalitné zrná, kde vám odborníci zároveň s radosťou poradia nápoj, ktorý vás povznesie, ale neohrozí.

coffee_34.jpg

Káva a tehotenstvo
Foto: 
Ramon Leško

POZOR: Nezabudnite, že kofeín môže byť aj v iných potravinách a nápojoch, ako je čaj, čokoláda, energetické drinky či niektoré lieky. Tento fakt berte do úvahy, keď sa budete rozhodovať koľko káv denne je práve pre vás v poriadku.

www.kavoholik.sk

- - Inzercia - -