Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dlhé roky zakázaná cascara je už v Európskej únii legálna

marec 25, 2022 - 10:00
Asi hneď v úvode najskôr vysvetlíme, že cascara nie je žiadnou nelegálnou drogou alebo inou návykovou látkou, akoby sa mohlo mylne na prvý pohľad zdať. V nasledujúcich riadkoch sa ale dozviete, prečo bola až do nedávna v Európskej únii zakázaná a čo sa zmenilo, že tomu už tak nie je.
Foto: 
kávoholik

Šupky z kávovníkových čerešní

img_0342.jpeg

Dlhé roky zakázaná cascara je už v Európskej únii legálna
Foto: 
kávoholik

Každý milovník kávy vie, že káva je vlastne ovocie. Zelené zrnká sú plodom kávovníkových čerešní. No a cascara sú sušené kávovníkové šupky z nich Jemne kyselkavou chuťou a svetlou farbou pripomína cascara skôr čaj než kávu. Obsahuje však veľké množstvo kofeínu, preto na to treba pri jej konzumácii pamätať. Nie je to práve ideálny nápoj na „večerný čajík“. Samozrejme, aj v tomto prípade však záleží od toho, z akého druhu kávovníka šupky pochádzajú.

Zakázané ovocie

V deväťdesiatych rokoch cascaru v Európskej únii takmer nikto nepoznal. Ak sa aj predávala, bola takpovediac považovaná za kávu, preto regulačné úrady neriešili príslušné povolenia na jej predaj, ako novej potraviny. Zmena nastala v roku 2015, kedy sa jeden z európskych dovozcov zelenej kávy rozhodol vytvoriť nealkoholický nápoj z čerešňových šupiek. Keďže cascara nebola v rámci Únie schválenou potravinou, nasledovali kroky potrebné pre schvaľovací proces. Aj vzhľadom na tlak zo strany Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, ju viacerí dovtedajší predajcovia stiahli z obehu. Našli sa však aj takí, ktorí v predaji pokračovali.

Beh na dlhé trate

Kto niekedy absolvoval akýkoľvek schvaľovací proces v rámci Európskej únie vie, že ide o beh na dlhú trať a na úspech si treba počkať. Platilo to aj v prípade cascary. Prvýkrát bola žiadosť o jej schválenie podaná ešte v roku 2017, o rok neskôr nadobudol účinnosť nový zákon, čo celý proces skomplikovalo. Prakticky začal odznova. Finančne aj časovo náročné podklady boli skompletizované a odovzdané v roku 2020. Radostnej správy o schválení sme sa dočkali v januári 2022.

img_0347.jpeg

Dlhé roky zakázaná cascara je už v Európskej únii legálna
Foto: 
kávoholik

Zatiaľ len nápoj

V súčasnosti je cascaru možné v rámci Európskej únie predávať na použitie pre prípravu nápojov. Ak by mala byť zložkou čokolády, tyčiniek alebo akéhokoľvek iného produktu určeného na konzumáciu, schvaľovací proces bude treba absolvovať nanovo. Každopádne veríme, že už čoskoro ju v podobe určenej na prípravu čaju nájdete aj v ponuke Kávoholikov. Určite totiž stojí za ochutnatnie.

- - Inzercia - -