Dnes je štvrtok, 29.september 2022, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo všetko potrebuje naše telo?

január 31, 2022 - 14:00
Február klope na dvere, priatelia...áno, vieme- je to krutá pripomienka toho, že ak sme sa nerozhýbali v januári, do jari nám už veľa času neostáva. Ukrojte si s nami chvíľku pre seba a prečítajte si, čo všetko môžete spraviť pre svoje telo. Niekedy pritom nejde o nič náročné a stačí piť čaj...
Foto: 
shutterstock

Naše telo si vraj všetko pamätá. Čo to znamená? Že vekom sa nám všetko vráti. Ak sme viac sedeli pred televíziou pri svojom obľúbenom programe, čakajme na dôsledky. Koľko by sme mali cvičiť nám nikto presne nepovie. V každom prípade počúvajme najmä svoje telo a rady odborníkov…

NIEKEDY STAČÍ MÁLO

O zelenom čaji je známe, že podporuje a chráni telo. Mimoriadne prospešný je však aj pre aktívnych a rekreačných športovcov. Zelený čaj obsahuje najviac telu prospešných látok. „Je to vďaka tomu, že sa hneď po zbere suší, respektíve v Japonsku zaparí horúcou vodou. Nefermentuje sa, a tým si v sebe uchová maximum antioxidantov a ďalších blahodarných látok,“ hovorí odborníčka Mariana Veselá. Polyfenoly z rodiny antioxidantov, katechény, teíny a ďalšie látky ukryté v každom lístku zeleného čaju robia zo šálky tohto nápoja dokonalý koktail pre zdravie, imunitu aj energiu. Má povzbudzujúci účinok podobne ako káva, no na rozdiel od nej nedráždi žalúdok ani citlivých ľudí. Navyše, kým povzbudzujúci účinok kávy nastupuje takmer okamžite po jej vypití a trvá niekoľko desiatok minút, po vypití šálky kvalitného zeleného čaju je sila a energia organizmu „nakopávaná“ postupne a efekt trvá dlhšie.

DOPRAJTE SI KVALITU

„Aby ste zo zeleného čaju získali skutočne všetky jeho benefity, odporúčam pripravovať si ho zo sypaných zelených lístkov alebo z lístkov v pyramídkach. Kúsky čaju totiž majú mať svoj objem a vo vode, kde sa lúhujú, potrebujú priestor, aby zo seba uvoľnili to najlepšie z najlepšieho. Kvalitný zelený čaj má po vylúhovaní jemne zelenú alebo žltozelenú farbu z chlorofylu a trieslovín, ktoré sa v listoch zachovali. Denne sa odporúča vypiť dve až tri šálky zeleného čaju, teda maximálne 750 ml,“ pokračuje M. Veselá.

DOPLNÍ AJ ENERGIU

Svoju dávku tohto povzbudzujúceho nápoja si pravidelne dopriava aj veľa športovcov. „Pomáha nám zvyšovať energiu a udržať si výkonnosť dlhší čas než po vypití kávy. Chráni srdce, nervovú sústavu, pomáha pečeni aj cievam a pri pravidelnom pití pomáha aj pri chudnutí a udržiavaní si hmotnosti, čo je pri mnohých športoch veľmi dôležité,“ hovorí fitness trénerka Eva Gutaiová. „Navyše mne osobne pomáha zachovávať si sviežosť a mladistvosť aj pred päťdesiatkou“. Je vedecky potvrdené, že športovcom prináša zelený čaj dvoj- až trojnásobne viac úžitku z telu prospešných látok, ktoré obsahuje. Je to vďaka tomu, že v porovnaní s nešportovcami majú aktívni ľudia vyššiu absorpciu živín. Každá šálka zeleného čaju im preto dodáva ešte viac energie, zlepšuje neurologické funkcie, podporuje mozog aj sústredenie a pomáha organizmu rýchlejšie sa regenerovať.

Ak nám stačí tak málo ku šťastiu, prečo to neskúsiť, no nie?