Dnes je štvrtok, 29.september 2022, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slnečný vitamín D- nepodceňujte jeho nedostatok

január 06, 2022 - 16:00
Aj keď sa snažíme vystavovať slnku čo najviac, v našej zemepisnej šírke to v zime a na jeseň na pokrytie dennej dávky vitamínu D nestačí. Ideálne je pomôcť si stravou a výživovými doplnkami a to v prípade dospelých aj detí. Nedostatok vitamínu D sa môže totiž negatívne odraziť na našom zdravotnom stave v relatívne krátkom čase.
Foto: 
shutterstock

NA PODPORU IMUNITY AJ STOPKA PRE ZÁPALY V TELE

Vitamín D objavil v roku 1942 Aiden McCollum v rybom oleji a keďže bol štvrtým objaveným vitamínom, dostal pomenovanie D. Stretávame sa s ním už od 2. týždňa života a potrebujeme ho mať dostatok celý život, hlavne však v obdobiach, kedy sme zraniteľnejší - počas rastu, dospievania, v starobe. Uspokojivú hladinu vitamínu D v krvi by mali mať aj ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, tehotné a dojčiace ženy aj ženy v klimaktériu. Počas pandémie sa často skloňuje aj v súvislosti s prevenciou chorôb vírusového pôvodu a pomáha aj pri liečbe zápalových procesov v tele.

KAM NECHODÍ SLNKO, TAM CHODÍ LEKÁR

Vitamín D sa zúčastňuje metabolizmu vápnika a fosforu v tele, podporuje vstrebávanie vápnika z čreva a spolu s hormónom z prištítnych teliesok aj rezorpciu vápnika z kostí. Preto sa nazýva aj antirachitický vitamín (rhachitis = krivica). Zaujímavé je, že materské mlieko nie je pre dojčené dieťa zdrojom vitamínu D, preto ho deti od ukončeného 2. týždňa života musia ako prevenciu rachitídy užívať každodenne ako doplnok stravy. Má vplyv na zdravie kostí a chrupu, posilňuje imunitný systém, aktivuje hlavne vrodenú imunitu a činnosť NK buniek, ktoré sú prirodzenými likvidátormi patogénov v tele. Preto sú ľudia s nedostatkom vitamínu D častejšie chorí. Zabraňuje deleniu rakovinotvorných buniek, pomáha aj pri liečbe psoriázy, stimuluje rast a tvorbu buniek pokožky. U starších mužov stimuluje tvorbu testosterónu, takže zvyšuje libido. V živote ženy zohráva dôležitú úlohu pri snahe otehotnieť. Počas tehotenstva sa podieľa na vývoji kostry plodu a pomáha predchádzať nízkej pôrodnej váhe. Počas dojčenia stimuluje tvorbu materského mlieka a jeho dostatok by nemali zanedbať ani ženy v klimaktériu. Adekvátny príjem vitamínu D počas detstva a puberty je nevyhnutný pre správny vývoj organizmu. Pri jeho nedostatku pociťujeme únavu, vyčerpanosť, depresiu. Vysoko pravdepodobný nedostatok vitamínu D majú ľudia, ktorí trpia dvomi a viacerými z nasledovných ochorení: osteoporóza, ochorenie srdca, vysoký tlak, autoimunitné ochorenie, depresia, chronický únavový syndróm, chronické bolesti a niektoré druhy rakoviny.

JESEŇ A ZIMA – SLNEČNÉ LÚČE NESTAČIA, OBOHAŤTE SI ZDROJMI DÉČKA JEDÁLNIČEK

Najznámejší z trojice vitamínov D je vitamín D3 . Telo si ho dokáže vytvoriť samo v koži pri priamom kontakte pokožky so slnečným UV žiarením. Od októbra do februára však v našom podnebnom pásme nie sú lúče slnka postačujúce na pokrytie dennej dávky vitamínu D. Bohatým zdrojom vitamínu D je rybí olej a tučnejšie ryby (losos, kapor, zubáč, haring, sardinka, sleď). Nachádza sa aj vo vaječnom žĺtku, mlieku a mliečnych výrobkoch. Vegáni by mali obohatiť stravu o droždie, kokos, kakao, avokádo a lucernu siatu. Na dávku 5 mikrogramov (200 IU) by sme museli zjesť 200 g rýb, alebo 3 vajcia či 100 g avokáda. Pritom odporúčaná denná dávka na udržanie optimálnej hladiny D3 a na prevenciu jeho nedostatku u detí je 600 IU, u dospelých až 2 000 IU, pri liečbe jeho nedostatočnej hladiny u dospelých je to 4 000 – 8 000 IU. Preto je vhodné siahnuť aj po výživových doplnkoch s vitamínom D. Na trhu je dostupný vo forme tabliet, kapsúl, kvapiek a alebo ako ústny sprej.

- - Inzercia - -