Dnes je štvrtok, 29.september 2022, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rada prinášam tie najkrajšie správy

december 16, 2021 - 08:00
Moderátorka spravodajstva RTVS Simona Simanová sa teší, ako strávi vianočné sviatky v kruhu rodiny, a dokonca dvakrát. So synom Lucasom a partnerom Lukášom sú zohratý tím aj v čakaní na Ježiška.
Foto: 
FB Simona Simanová/ Foto by Andrea Jacenkova

Dnes je pomaly tabu spýtať sa jednoduchú otázku – ako sa máš. No predsa to skúsim, ako sa máte? 

Ďakujem za opýtanie, mám sa fajn, rodina je zdravá, a to je najdôležitejšie. Ako som nedávno čítala, šťastie a dobrá nálada je vec rozhodnutia a nie vec okolností.

Mnohým z nás covid zmenil a poznačil život. Ako sa odrazil na vašej každodennosti? Priniesol aj niečo pozitívne alebo len negatíva? 

Každého z nás sa pandémia dotkla, niekoho viac, niekoho menej. Určite ovplyvnila aj môj život. Som šťastná, že mám prácu v spravodajstve, pretože fungujeme aj počas pandémie. Za posledné obdobie som dostala mnoho príležitostí moderovať živé prenosy ako Deň kroja a Deň Ústavy, SNP, Vianočný koncert pre deti alebo film Po stopách slovenských tradícií. Takže to je to, čo ma napĺňa a teší, za čo som vďačná. Čo sa týka negatívnych vecí, oveľa menej cestujem, a to mi chýba. Cestovateľské zážitky sú pre mňa nenahraditeľné. Človek pri nich dozrieva a je možno aj viac tolerantný, vidí, ako inde žijú a ako vyzerá svet.

S touto situáciou sa vyrojil aj fenomén hoaxov a dezinformácií. Ako to vnímate z pozície spravodajcu? V čom vidíte zmysluplnú nápravu? 

Nechápem, ak niekto šíri vedome hoaxy a dezinformácie a ešte tomu niekto iný uverí. Zmysluplnou nápravou je zrejme len šíriť pravdivé a vedecky podložené informácie a fakty. Spoločnosť je však momentálne veľmi polarizovaná. Aj vo svete vidíme rôzne situácie, vyhlásenia politikov, ktoré si protirečia a menia sa zo dňa na deň. Ľudia pochybujú o tom, čomu majú veriť a nemožno sa im niekedy čudovať…

Ako moderátorka spravodajstva tlmočíte ľuďom pestrú paletu správ. Akú najkrajšiu správu ste počas kariéry zvestovali? 

Nedá sa vybrať jedna najkrajšia, bolo ich viac. Naposledy pozitívna správa bola, že klesajú čísla, že pandémia je na ústupe a že sa uvoľňujú opatrenia. Nemusela som mať prvýkrát po dlhých mesiacoch pri moderovaní rúško, čo som si naozaj užila (úsmev). Ale trvalo to dva dni… 

Nuž a pri akých správach prekonávate takzvanú hrču v krku? 

Keď hovorím o deťoch, ktoré neprežili alebo boli zneužívané. Vtedy je mi ťažko… Veľmi ťažko. Vtedy mám slzy na krajíčku. Ale som profesionál, emócie musia ísť bokom, nemôžem sa rozplakať v priamom prenose.

Vaša tvár je už akosi neodmysliteľnou súčasťou projektu Slovenský deň kroja. Ako ho hodnotíte? Čím si vás získal? 

Veľmi sa teším z takýchto krásnych projektov, v ktorých dostane priestor naša kultúra, naše tradície, naše dedičstvo. Navyše, je to príležitosť pre milovníkov folklóru, aby prezentovali nielen kroje, ale aj obce a regióny a ich tradičné zvyky. A to dáva zmysel. Nemali by sme zabúdať na našu históriu. Navyše, Deň kroja je symbolicky spojený s Dňom Ústavy.

sr2019-jj-dsc_5534-0080.jpg

Simona Simanová v kroji z Očovej
Foto: 
Ramon Leško
Simona Simanová v kroji z Očovej

Viac sa dočítate v aktuálnom vianočnom vydaní týždenníka Slovenka

- - Inzercia - -