Dnes je štvrtok, 29.september 2022, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vyše 850-tisíc žiakom sa dnes oficiálne začínajú letné prázdniny

jún 30, 2020 - 10:00
Letné prázdniny si bude môcť od stredy 1. júla oficiálne začať užívať 850 204 žiakov. Medzi nimi je 454 175 žiakov základných škôl, 196 443 stredoškolákov, 165 865 detí navštevujúcich materské školy a 33 721 žiakov špeciálnych škôl.
Foto: 

Agentúre SITA poskytlo dáta Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Najviac vysvedčení by dnes mali odovzdať učitelia na Základnej škole na Školskej ulici v Stupave, kde ministerstvo eviduje 1 219 študentov. Za ňou nasledujú Základná škola na Tajovského v Senci, ktorá má 1 168 študentov a Základná škola v Jarovniciach s 1 101 žiakmi.

V školskom roku 2019/2020 sa individuálne vzdelávalo 525 žiakov prvého stupňa základných škôl, pre zdravotné dôvody bolo od povinnosti dochádzať do školy oslobodených 244 žiakov. Pre štúdium v zahraničí bolo od tejto povinnosti oslobodených 889 žiakov a z dôvodu vzdelávania v európskych školách 69 žiakov. V prípade žiakov, ktorí trvalo študujú na zahraničnej škole, bolo oslobodených 12 119 žiakov.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dnes odovzdá vysvedčenia v dvoch základných školách v Nových Zámkoch. Štátna tajomníčka Monika Filipová navštívi v deň odovzdávania vysvedčení Magyar Tannyelvu Alapiskola es Gimnázium na Dunajskej v Bratislave. Štátny tajomník Ľudovít Paulis navštívi Základnú školu na Benkovej ulici a Gymnázium sv. Cyrila a Metoda na Farskej ulici v Nitre. Štátny tajomník Ivan Husár navštívi v ranných hodinách Základnú školu Mateja Bela v Šamoríne.

Slovná spätná väzba

Začiatkom apríla minister Gröhling a súčasná riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová učiteľom odporúčali počas dištančného vyučovania žiakov neznámkovať, ale dávať im slovnú spätnú väzbu. V prípade stredných škôl bola možná klasifikácia. Učitelia sa mohli rozhodnúť, či v záverečnom hodnotení využijú hodnotenie slovné, známkami alebo kombináciou oboch spôsobov. Neplatí to pre prvé ročníky na základných školách, v ktorých je priebežné aj záverečné hodnotenie slovné.

Opatrenia kvôli koronavírusu

Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie ochorenia Covid-19. Škôlky a prvý až piaty ročník základných škôl sa mohli otvoriť od 1. júna. Ministerstvo od 15. júna zrušilo obmedzenia v počte žiakov. Pôvodný limit bol pre triedu v materskej škole stanovený na 15 a pre základnú školu na 20 detí. Zrušil sa tiež zákaz zmiešavania detí v triedach. Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl sa do lavíc mohli vrátiť 22. júna.

- - Inzercia - -