Dnes je štvrtok, 29.september 2022, meniny má: Michal, Michaela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Netradičná výstava a pamätné diela pripomenú začiatok okupácie

august 20, 2018 - 15:25
Netradičnú výstavu fotografií pripomínajúcu začiatok okupácie Československa 21. augusta 1968 organizuje pri príležitosti polstoročia od udalostí nezisková organizácia Camera Obskura. Ako informovala agentúru SITA, exteriérovú fotovýstavu pod názvom Invázia August 68 otvoria v deň výročia v utorok 21. augusta o 15:00 pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave. Vystavené budú fotografie z Prahy a Bratislavy od autorov Josefa Koudelku a Ladislava Bielika.
Foto: 
https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/327440-bielikovu-fotoikonu-vystavia-tam-kde-vznikla/

Camera Obscura zároveň v utorok 21. augusta pozýva na ďalšie spomienkové akcie, ktoré organizuje. Na pôde Univerzity Komenského v Bratislave na Šafárikovom námestí, na mieste, kde vyhasli životy troch ľudí po streľbe okupantov predstaví špeciálne pamätné diela – bankovku, mincu, medailu a známku. Ústredným motívom všetkých je známa fotografia Ladislava Bielika Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom. Program prezentácie sa začne o 10:00 kladením vencov k pamätnej tabuli pripomínajúcej smrť Danky Košanovej, Stanislava Siváka a kpt. Jána Holíka. Od 11:00 sa v budove univerzity začne prezentácia a predaj pamätných diel. Každé z diel predstaví jeho autor alebo vydavateľ. Poštovú známku Slovenskej pošty vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik, zberateľskú mincu Národnej banky Slovenska Patrik Kovačovský a pamätnú medailu spracovanú v Mincovni Kremnica Kliment Mitura. Suvenírovú bankovku priblíži spoločnosť Nunofia. Zároveň predstaví Historický ústav Slovenskej akadémie vied novú publikáciu z vydavateľstva Veda "Dubček" od autorov Miroslava Londáka, Slavomíra Michálka a kolektívu.

Už v júni Camera Obscura v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR spustila výstavný projekt z fotografií Ladislava Bielika, ktorý verejnosti v Rusku, Maďarsku, Nemecku, Bulharsku, v Českej republike a v Rumunsku pripomína vtedajšie udalosti. Projekt zahŕňa rôzne formáty výstav, exteriérové aj interiérové a odštartoval 12. júna v Budapešti.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -