Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vzácny bratislavský obraz Márie Terézie vystavia vo Viedni

marec 20, 2017 - 08:00
Obraz s názvom Mária Terézia ako uhorská kráľovná/Mária Terézia v uhorskom korunovačnom odeve zapožičia Galéria mesta Bratislavy pre Österreichische Galerie Belvedere vo Viedni.
Foto: 
Pri príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie sa bude vo Viedni konať od 29. júna do 5. novembra 2017 výstava s názvom Maria Theresa and Arts - ln honour of the 300th anniversary of her birth.
 
„Zapožičanie obrazu do Viedne je pre mesto pocta, ale zároveň aj dobrá príležitosť z hľadiska propagácie. Návštevníci viedenskej výstavy sa dozvedia, že tento krásny obraz pochádza z Bratislavy, niekdajšieho významného korunovačného mesta a bude ich to motivovať k jeho návšteve,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.    
Reprezentačný portrét zobrazuje panovníčku v korunovačnom rúchu a s uhorskými insígniami (koruna, žezlo, jablko). Ide o najstarší zachovaný portrét tohto typu. Neskôr takýmto spôsobom zobrazovali panovníčku aj ďalší maliari. Veľmi podobnou maľbou je portrét od Johanna Petra Koblera (Hofmobiliendepot) či obraz v kaštieli v Gödöllő (1751).  
Mária Terézia bola ako jediná žena korunovaná v Dóme Sv. Martina ako „kráľ.“ To znamená, že   korunu jej ostrihomský arcibiskup Imrich Esterházy v roku 1741 položil priamo na hlavu a nie k pravému ramenu ako pri korunovácii manželiek kráľov. Mária Terézia darovala svoje korunovačné rúcho cirkvi a tieto jej šaty boli prešité na liturgické rúcho. 
Jedinečný portrét Márie Terézie, ktorý poputuje na viedenskú výstavu namaľoval v roku 1742 Daniel Schmidely (1705- 1780) na objednávku Mestskej rady Bratislavy. V roku 1743 mu bola za obraz vyplatená odmena180 florénov a odvtedy je majetkom mesta, aktuálne Galérie mesta Bratislavy. Schmidely zrejme použil ako predlohu práce dvorného maliara panovníčky Martina van Meytensa ml., ktorý Máriu Teréziu ako polpostavu takto portrétoval. Tento typ obrazu je vystavený napríklad v Múzeu mesta Bratislavy a v Umeleckopriemyselnom múzeu v Prahe.  

- - Inzercia - -